Logotyp

Znaczenie świateł obrysowych ? kiedy i jak je używać na drodze?

Poszukujesz nowego oświetlenia? W tym poradniku wyjaśniamy, czym są światła obrysowe i kiedy tego rodzaju oświetlenie do przyczepki jest obowiązkowe, a kiedy jest zbędne. Dowiedz się więcej o światłach obrysowych i wybierz najlepszą opcję.

Znaczenie świateł obrysowych ? kiedy i jak je używać na drodze?, Fristom

Co to są światła obrysowe?

Światła obrysowe to specjalny rodzaj oświetlenia stosowany w różnego rodzaju pojazdach. Ich głównym zadaniem jest informowanie innych użytkowników drogi o gabarytach poprzedzającego pojazdu w warunkach ograniczonej widoczności. W ten sposób umożliwiają one  identyfikację kształtu, wielkości oraz kierunku jazdy pojazdu, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych i w porze nocnej. Dzięki nim każdy manewr jest dużo łatwiejszy i bardziej precyzyjny.

Światła obrysowe, czyli tzw. “obrysówki” mogą mieć różne kolory – czerwony (tył pojazdu), biały (przód pojazdu) lub żółty (bok pojazdu).   

Popularne rodzaje lamp obrysowych

Na rynku motoryzacyjnym znajdziesz różne rodzaje lamp obrysowych, różniące się od siebie pod wieloma względami. Ich wybór uzależniony jest od wymagań użytkownika oraz możliwości zastosowania.
Spośród szerokiej gamy różnorodnych lamp obrysowych możemy wyróżnić:

  • Lampy obrysowe, które emitują światło w kolorze białym, czerwonym lub żółtym
  • Lampy obrysowe, które występują w różnych kształtach dostosowanych   do indywidualnych preferencji estetycznych lub wymogów projektowych.
  • Lampy obrysowe wyposażone w uchwyt kątowy, który ułatwia montaż pod odpowiednim kątem.
  • Lampy obrysowe na elastycznym, gumowym ramieniu, który jest bardzo odporny na zniszczenia, stłuczenia lub urwania.
  • Lampy obrysowe, które można montować zarówno na płaszczyźnie pojazdu, jak i na orurowaniu za pomocą dodatkowych podkładek gumowych. Oferują one  większą elastyczność w kwestii umiejscowienia.

Przepisy dotyczące lamp obrysowych 

W Polsce zgodnie z § 12 pkt 1 ust. 15 rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczącego warunków technicznych pojazdów oraz zakresu niezbędnego wyposażenia, obowiązek korzystania ze świateł obrysowych obejmuje pojazdy samochodowe i przyczepy, jednak ma to zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy szerokość tych pojazdów przekracza 2,1 metra. Światła obrysowe mogą być instalowane także w pojazdach o szerokości powyżej 1,8 metra, ale nie jest to obligatoryjne.

Światła obrysowe boczne przepisy – co warto wiedzieć?

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury lampy obrysowe mogą być zamontowane na pojazdach jako para świateł obrysowych przednich i tylnych. Nie są one wymagane dla aut lekkich i małych. 

Do niedawna, zgodnie z przepisami określonymi w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych pojazdów, pomarańczowe światła boczne były identyfikowane jako światła pozycyjne boczne. Jednak w ostatnim czasie doszło do pewnej zmiany w tych przepisach. Obecnie, te same pomarańczowe światła boczne są klasyfikowane jako światła obrysowe boczne. Wymóg stosowania tych świateł obowiązuje pojazdy o długości przekraczającej 6 metrów, zaś pojazdy krótsze, takie jak ciągniki siodłowe i przyczepy, nie są do tego zobowiązane. Ta zmiana ma charakter głównie formalny.

Światła obrysowe przyczepy – przepisy 

Jeżeli posiadasz przyczepkę, z pewnością zastanawiałeś się kiedy obrysówki do przyczepki będą obligatoryjne, a kiedy będą stanowiły tylko dodatkowe, opcjonalne zabezpieczenie.

Światła obrysowe do przyczepy są wymagane kiedy ma ona więcej niż 1,6 m szerokości albo jest dłuższa niż 6 metrów. Światła na przyczepie powinny być umieszczone w sposób symetryczny, z prawej i lewej strony pojazdu.

Dlaczego warto inwestować w lampy LED?

Światła obrysowe LED (w oszczędnej, niezawodnej technologii) są coraz częściej wybierane przez kierowców. Ich popularność wynika z tego, że są nie tylko wydajne energetycznie, ale także trwałe i widoczne nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. 

W Ofercie Fristom znajdziesz profesjonalne i spełniające aktualne wymogi lampy obrysowe. polski producent zadbał o szeroki wybór różnego rodzaju obrysówek LED, które z łatwością dopasujesz do indywidualnych potrzeb.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas