Logotyp

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej – Jakie wybrać?

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – jakie światła wybrać, aby były funkcjonalne i zgodne z przepisami? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to jesteś w dobrym miejscu. Podpowiadamy jakie lampy wybrać do oświetlenia tablicy rejestracyjnej i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego oświetlenia.

Każdy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego musi posiadać odpowiednio dobrane światła zewnętrzne. Wpływają one na widoczność na drodze, a co za tym bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, nie tylko kierowców, ale i rowerzystów czy pieszych. Oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest jednym z istotnych elementów wyposażenia pojazdu i również wymaga wyboru odpowiednich lamp. Muszą być zgodne z przepisami ruchu drogowego oraz umożliwiać odczytanie danych z tablicy z odległości co najmniej 20 metrów przy korzystnych warunkach pogodowych.

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej – Jakie wybrać?, Fristom

Jaka lampa do oświetlenia tablicy rejestracyjnej sprawdzi się najlepiej?

Istotnym rodzajem oświetlenia pojazdu są lampy oświetlenia tablicy rejestracyjnej i nie wolno o nich zapominać. Zgodnie z prawem, oświetlenie tablicy rejestracyjnej w samochodzie powinno mieć białą barwę, nie może być jednak zbyt jaskrawe, musi umożliwiać odczyt znaków w porze nocnej. Nie wolno montować kolorowych żarówek, gdyż za ich założenie możemy być ukarani mandatem karnym. Aktualnie dopuszcza się dwa sposoby podświetlania tablicy:

  • tradycyjnymi żarówkami do tablicy rejestracyjnej typu C5W,
  • technologią LED.

Standardowe żarówki znajdują się w obudowie z plastiku i podpinane są do zasilania o napięciu 12 V. Ich zaletą jest niska cena i łatwość montażu, a także dość dobra trwałość. Stosowane są od lat i wielu kierowców pozostaje im wiernym. Jednak coraz więcej osób wybiera nowoczesne rozwiązanie w postaci technologii LED, której przewagą jest to, że jest to bardzo ekonomiczna i ekologiczna opcja.

Technologia LED a żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej

Technologia LED w oświetleniu tablicy rejestracyjnej polecana jest kierowcom, którym zależy na wydajności, żywotności i efektywności oświetlenia. Stosując diody, które świecą mocniej i znacznie dłużej niż klasyczne żarówki, uzyskujemy ciekawą barwę zimnej bieli, ale zmniejszamy również pobór energii w pojeździe. O wiele rzadziej musimy je też wymieniać. Oznacza to mniejsze wydatki na ten konkretny element wyposażenia pojazdu. Rodzaj uzyskanego w ten sposób światła zapewnia też lepszą widoczność na drodze nawet przy nieco gorszych warunkach atmosferycznych i w nocy. Warto jednak wybierać oświetlenie, które posiada świadectwa homologacji i spełnia wymagane standardy.

W ofercie firmy FRISTOM znajduje się kilka rodzajów lamp oświetlenia tabclicy rejestracyjnej, które posiadają niezbędne homologacje i certyfikat kompatybilności elektromagnetycznej.
https://fristom.com/oferta/lampy-osw-tablicy-rejestracyjne/

Podsumowanie

Kwestia prawidłowego oświetlenia pojazdu jest niezwykle istotna, gdyż musimy pamiętać, jaką pełni ono funkcję. Nie chodzi jedynie o zwiększenie widoczności podczas codziennej jazdy w ciągu dnia, ale zapewnienie tej widoczności niezależnie od warunków panujących na drodze: podczas ulewy, śnieżycy czy podczas jazdy w nocy. Dlatego regularnie należy sprawdzać stan żarówek w pojeździe, czy nie są one przepalone oraz dbać o właściwe dobranie rodzaju i typu oświetlenia.

Odpowiadając sobie na pytania, jaka lampa do tablicy rejestracyjnej będzie najlepsza, warto brać pod uwagę zarówno przepisy, jak i własne preferencje. Jeśli zależy nam na wydajności i efektywności, warto skorzystać z oświetlenia LED, które właściwie dobrane zapewnia dobre natężenie i jasność świateł. Koniecznie należy zaopatrywać się w żarówki u sprawdzonych dostawców. Fristom to uznany producent lamp samochodowych, który dostarcza nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań kierowcom i właścicielom różnych modeli pojazdów. W naszej ofercie znajdziesz zarówno oświetlenie tablicy, jak i również:

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas