Logotyp

Co to jest system CANBUS i jakie ma zalety?

Współczesne modele samochodów wyposażone są w nowoczesną technologię, która ma usprawnić ich użytkowanie. Czym jest system CANBUS? Jak w ogóle działa i z czym się on wiąże? Jaki ma wpływ na oświetlenie samochodowe i żarówki wykorzystane w reflektorach? Postaramy Ci się przybliżyć nieco informacji dotyczących jednego z ciekawszych rozwiązań w branży motoryzacyjnej.

Nikogo nie dziwi postęp technologii w branży motoryzacyjnej. Producenci samochodów, oświetlenia, części i akcesoriów samochodowych wychodzą z coraz bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, mającymi na celu ułatwienie użytkowania pojazdu, zwiększenia komfortu za kierownicą, a jednocześnie poprawienia bezpieczeństwa kierowania pojazdami, również w trudnych warunkach. Jedną z ich propozycji jest właśnie system CANBUS – co to jest? To odpowiedź na zwiększającą się liczbę nowoczesnych rozwiązań i układów elektronicznych, jakie dziś możemy znaleźć pod maską i w całym pojeździe.

Co to jest system CANBUS i jakie ma zalety?, Fristom

Czym jest system CANBUS?

Kupując samochód, nikogo nie dziwi już obecność szeregu czujników: asystenta parkowania, czujników wykrywania deszczu na przedniej szybie, czujników wykrywających pieszych i przeszkody na drodze. Nawet szukamy pojazdów, które mają zaawansowane systemy antywłamaniowe i zabezpieczenia. Lubimy też, jeśli w samochodzie dostępne są systemy audio umożliwiające słuchanie ulubionej muzyki, podłączenie telefonu do komputera w samochodzie, a na naszą wygodę i komfort wpływa też możliwość elektrycznego sterowania oknami czy drzwiami. Wszystkie te dodatki, które dostępne są zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych, związane są jednak z koniecznością użycia wielu komponentów, części, czujników i sensorów, które przesyłają informacje do głównego komputera. Już nawet jego obecność nas nie dziwi i doceniamy fakt, iż dzisiaj o wiele szybciej pomaga on znaleźć przyczynę najmniejszych usterek czy spadku mocy silnika. Odpowiedzią na usystematyzowanie pracy poszczególnych układów, jest właśnie CANBUS.

Termin CANBUS, z języka angielskiego Controlled Area Network Bus, to specjalistyczny system komunikacji, którego zadaniem jest umożliwienie i usprawnienie wymiany danych i informacji pomiędzy poszczególnymi układami i systemami samochodowymi. Pozwala on na komunikację między podzespołami oraz głównym komputerem samochodu, ale również między samymi podzespołami, które mogą w ten sposób kontrolować inne części i zbierać informacje zwrotne i dane od czujników. Główny procesor komputera w nowych samochodach odpowiada przede wszystkim za sterowanie silnikiem. Pozostałe moduły sterujące wpływają na poduszki powietrzne, skrzynię biegów, alarmy, systemy hamulcowe/ABS, elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, tempomat, regulację lusterek, akumulator, systemy ładowania elektrycznych samochodów i hybryd, sterowanie oknami i drzwiami czy żarówkami. Do poprawnego ich działania, komunikacja między nimi jest po prostu niezbędna i tu z pomocą przychodzi system CANBUS.

Gdzie można znaleźć system CANBUS?

System CANBUS stosowany jest w samochodach osobowych, ciężarówkach, autobusach (pojazdach spalinowych i elektrycznych), ale również sprzęcie rolniczym, elektronicznym, urządzeniach wykorzystywanych w lotnictwie i nawigacji, w automatyce przemysłowej, windach, ruchomych schodach, sprzęcie medycznym, kolejowym, statkach, systemach sterowania oświetleniem i drukarkach 3D. Jednak to w motoryzacji rozwija się najszybciej. Kojarzony jest przede wszystkim z Audi, BMW, Nissanem, Hondą i Toyotą.

Przydaje się podczas automatycznego uruchamiania i zatrzymywania samochodu, gdy system analizuje różne dane pobierane między innymi z czujnika prędkości, kąta skrętu, temperatury i decyduje czy nie lepiej jest wyłączyć silnik na czas postoju, zmniejszając tym samym zużycie paliwa i emisję szkodliwych spalin. Załącza elektryczne hamulce postojowe, gdy czujnik przechyłu pojazdu sygnalizuje taką konieczność lub gdy pasy bezpieczeństwa nie są zapięte.

Zalety systemu CANBUS

System ten umożliwia korzystanie z różnych funkcji bezpieczeństwa, pozwala na oszczędności i wygodę. Największą jego zaletą jest redukcja ilości okablowania, co jest szczególnie istotne i ekonomiczne przy rosnącej liczbie podzespołów w każdym kolejnym modelu samochodu wypuszczanego na rynek. Dodatkowo ułatwia on przeprowadzenie diagnozy komputerowej wszystkich podzespołów. Szybka komunikacja między czujnikami poszczególnych układów pozwala na szybką reakcję na drodze, co wpływa na nasz komfort, ale również bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jedynym warunkiem bezproblemowego użytkowania systemu jest fakt, iż wszystkie części podzespołów powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła, gdyż dopasowanie tych różniących się od oryginalnych części może być czasochłonne i wymaga odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy. Jeśli wkręcimy żarówkę bez systemu CANBUS do samochodu z tym systemem, komputer będzie pokazywał błąd, żarówka zacznie migotać co utrudni korzystanie z niej albo zostanie ona całkowicie odłączona od zasilania i jazda będzie w ogóle niemożliwa.

Lampy z systemem CANBUS w ofercie FRISTOM

Fristom – Producent oświetlenia dla branży Automotive ma w swojej ofercie szeroką gamę lamp LED i żarówkowych do różnego rodzaju pojazdów. Wśród produktów można znaleźć lampy tylne z wbudowanym systemem CANBUS. Produkcja tego rodzaju lamp jest odpowiedzią na potrzeby rynku motoryzacyjnego. Lampy z wbudowanym systemem CANBUS nie generują błędów przy instalacji – komputer pokładowy pojazdu nie wyświetla błędów na desce rozdzielczej pojazdu, m.in. błędu przepalonej żarówki. Lampy z wbudowanym systemem CANBUS mogą być stosowane w różnego rodzaju pojazdach – busach, ciężarówkach, przyczepach, naczepach.

W ofercie firmy wśród szerokiego asortymentu znajdują się lampy z wewnętrznym zintegrowanym modułem obciążenia świateł. Są to następujące modele: FT-370 LED, FT-700 LED, FT-277 LED, FT-270 LED. System CANBUS obciąża w lampie nie tylko światło kierunkowskazu, ale też każdą funkcję lampy oddzielnie. Wszystkie wspomniane produkty zostały zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół. Posiadają homologację europejską E9 oraz certyfikat kompatybilności elektromagnetycznej – EMC. Mocna i wytrzymała konstrukcja produktów gwarantuje całkowitą pyłoszczelność i wysoką klasę wodoszczelności – IP68.

Podsumowanie

System CANBUS powstał z myślą o usprawnieniu komunikacji między silnikiem, czujnikami i najważniejszymi układami pojazdu. Zwiększa to komfort jazdy i pozwala maksymalnie wykorzystać jego moc. Każdy kierowca powinien zadbać, aby wszystkie lampy były wysokiej jakości i dobrane do modelu pojazdu. Sprawdzony producent lamp samochodowych taki jak posiada w swojej ofercie wysokiej jakości lampy tylne LED z systemem CANBUS, lampy obrysowe oraz elementy i akcesoria odblaskowe, dzięki którym będziemy widoczni na drodze oraz zapewnimy sobie bezpieczeństwo nawet podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych: podczas opadów deszczu, śniegu czy po zmroku.  

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas