Logotyp

Światła LED czy żarówkowe do samochodu?

Jakie światła do jazdy dziennej zamontować podczas wymiany żarówek w samochodzie? Czy wybrać klasyczne oświetlenie halogenowe, czy sięgnąć po inne rozwiązanie? Jednym z elementów eksploatacyjnych, który polega cyklicznej wymianie, jest oświetlenie samochodowe. W dobie popularyzacji technologii LED, która cieszy się długą żywotnością i mniejszym zużyciem energii, wielu kierowców może stanąć przed dylematem — czy można zamontować żarówki LED w samochodzie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale jest jedno uniwersalne rozwiązanie tego problemu. Zachęcamy do lektury!

Czy warto wymienić lampy na LED w samochodzie?

Decydując się na wymianę żarówek w samochodzie możesz mieć wpływ na barwę światła i jego moc. Warto jednak mieć na względzie to, że zainstalowane oświetlenie powinno spełniać określone przepisami normy. Niestety w zakresie wymiany żarówek nie ma pełnej swobody. Musisz sprawdzić np. czy żarówki LED mają homologację. W branży motoryzacyjnej coraz częściej stosuje się światła LED w samochodzie do realizacji tzw. tuningu optycznego. W takiej sytuacji wykorzystuje się diody do lepszego doświetlenia kabiny wewnętrznej. Zalety samochodowych żarówek LED można wykorzystać również jako dodatkowe podświetlenie drzwi. Jednak poza aspektami stricte kosmetycznymi, coraz więcej kierowców decyduje się na wybór światła LED do jazdy dziennej. Czy żarówki halogenowe można zastąpić LED? Co na ten temat mówi polskie prawo?

Światła LED do jazdy dziennej

Czy lampy LED można montować w reflektorach samochodowych? Tak, jeśli auto zostało wyposażone w taką technologię seryjnie. Jeśli jednak wcześniej było wyposażone w żarówki halogenowe, montaż LED-ów będzie niezgodny z prawem. I tak jak ciężko raczej o mandat za nieprzepisowe światła, ponieważ zwykle nie są one tak szczegółowo weryfikowane przez patrole policji, tak pojazd ze światłami bez homologacji nie przejdzie okresowego przeglądu.

Światła LED dzienne do samochodów są normą we współczesnych pojazdach, a za takie można rozumieć te wyprodukowane po 2009 roku. Wtedy właśnie wydano przepis obowiązujący producentów pojazdów sprzedaż aut wyposażonych fabrycznie w światła do jazdy dziennej, a że technologia LED jest jedną z aktualnie popularniejszych i bardziej ekonomicznych — najczęściej są to właśnie światła LED do jazdy dziennej. Profesjonalne oświetlenie LED w samochodzie jest również na tyle trwałe, że może nie wymagać wymiany nawet kilka lat! Brzmi zachęcająco? Przed podjęciem decyzji o zmianie oświetlenia w swoim aucie, sprawdź, czy na pewno możesz to zrobić.

Jakie oświetlenie do samochodu starszego?

Starsze modele aut są zwykle wyposażone seryjnie w oświetlenie halogenowe lub inne. W takiej sytuacji przy kolejnej wymianie żarówek nie możesz niestety zainstalować oświetlenia LED. Pozostaje Ci włączanie świateł mijania, lub profesjonalny zestaw montażowy świateł do jazdy dziennej i jego instalacja we własnym zakresie. LED-y to świetna alternatywa dla żarówek samochodowych — zmniejszają zużycie paliwa, a także ograniczają konieczność częstej wymiany żarówek, jaka ma miejsce w przypadku oświetlenia halogenowego. Zakłada się, że oświetlenie LED wytrzyma nawet 4 lata bardzo intensywnej eksploatacji.

Lampy LED z Fristom

Lampy LED, które znajdziesz w naszej ofercie to produkty wysokiej jakości wyposażone w nowoczesne rozwiązania. Dla przykładu — nasza lampa LED-owa do jazdy dziennej jest wyposażona w specjalny system zabezpieczający przed zjawiskiem odwrotnej polaryzacji. Co więcej, ma zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i specjalny system STANDBY, który umożliwia zautomatyzowane wyłączenie lampy LED do jazdy dziennej zaraz po uruchomieniu świateł drogowych lub mijania. Długi, 3,5 metrowy przewód gwarantuję swobodę montażu, a sama instalacja lampy jest prosta — można zamontować ją na płaskiej powierzchni za pośrednictwem uchwytu kątowego. Dzięki temu możesz cieszyć się profesjonalnymi lampami LED bez względu na to, czy Twój pojazd zezwala na zmianę technologii żarówek w lampach, czy też nie.

Jakie światła do jazdy dziennej wybrać? Postaw na ekonomiczną technologię LED! Jako producent lamp samochodowych oferujemy obszerny wybór nowoczesnych produktów. W naszej ofercie znajdziesz lampy ostrzegawcze LED, profesjonalne lampy tylne LED, ale też inne elementy i akcesoria odblaskowe.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas