Logotyp

Prawidłowe oświetlenie lawety – kompleksowy przewodnik

Prawidłowe oświetlenie lawety jest nie tylko kwestią zgodności z przepisami, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Przyczepa musi być dobrze widoczna, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Z tego względu ważne jest, by wyposażyć ją w lampy wysokiej jakości, które gwarantują niezawodność w każdych warunkach. W dzisiejszym wpisie przyglądamy się bliżej oświetleniu lawety – jeśli masz wątpliwości w tym zakresie, zapraszamy do lektury.

Dlaczego prawidłowe oświetlenie lawety jest tak ważne?

Laweta to rodzaj przyczepy przeznaczonej do transportu innych pojazdów. Jest wykorzystywana m.in. przez firmy świadczące usługi w zakresie pomocy drogowej. Na lawetach przewozi się pojazdy uszkodzone w wypadkach i kolizjach, jak również sprawne samochody, np. sprowadzane z innych państw.

Właściwe oświetlenie lawety jest ważne z wielu względów. Przede wszystkim zapewnia odpowiednią widoczność pojazdu, co jest szczególnie istotne w warunkach ograniczonej widoczności: w nocy, podczas mgły i opadów. Dzięki prawidłowemu oświetleniu inni uczestnicy ruchu drogowego mogą bez problemu ocenić odległość od lawety i przygotować się na planowane manewry, takie jak skręcanie.

Należy przy tym pamiętać, że kwestię oświetlenia przyczep regulują przepisy określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Nieprzestrzeganie ich grozi konsekwencjami prawnymi, np. w formie kar finansowych. Warto więc wiedzieć, w jakie lampy powinna być wyposażona laweta – nieświadomość w tym zakresie może mieć poważne skutki.

Prawidłowe oświetlenie lawety – kompleksowy przewodnik, Fristom

Oświetlenie lawety – co mówią przepisy?

Jeśli chodzi o oświetlenie lawety, przepisy jasno określają, jakie światła powinna mieć każda przyczepa. Są to:

 • światła kierunkowskazu,
 • światła awaryjne,
 • światła STOP,
 • oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej,
 • światła pozycyjne tylne,
 • odblaski tylne (trójkątne), przednie i boczne,
 • lampy przeciwmgłowe tylne.

W zależności od wymiarów i dopuszczalnej masy całkowitej niektóre przyczepy muszą być także wyposażone w dodatkowe oświetlenie. Zgodnie z przepisami:

 • jeśli szerokość przyczepy przekracza 2,1 metra, należy obowiązkowo wyposażyć ją w światła obrysowe przednie i tylne,
 • jeśli szerokość przyczepy przekracza 1,6 metra, należy wyposażyć ją w światła pozycyjne przednie,
 • przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg muszą posiadać światła cofania,
 • w przypadku przyczep o długości większej niż 6 m obowiązkowe są także lampy pozycyjne boczne.

Lawety najczęściej mają wymiary ok. 2×4 m. Istnieją również większe i nieco mniejsze przyczepy do transportu pojazdów. Dobierając oświetlenie do lawety należy każdorazowo uwzględnić szerokość, długość oraz masę całkowitą danego modelu, tak by uniknąć ryzyka popełnienia błędu.

Jak wybrać oświetlenie do lawety?

Odpowiedni rodzaj lampy to jedno, ale liczy się również jakość oświetlenia. Wybierając światła do lawety, warto zwrócić uwagę na to, by były wyposażone w niezbędne homologacje i solidnie wykonane. Bardzo ważne, by lampy zapewniały odporność na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne i różne warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest również energooszczędność i design świateł.

Jeśli interesuje Cię wysokiej jakości oświetlenie lawety, zapraszamy do zapoznania się z ofertą FRISTOM. Jako producent lamp samochodowych możemy zaproponować Ci szeroki wybór produktów z tej kategorii, w tym lampy ledowe do przyczep posiadające kilka funkcji. Nasze światła cechują się niskim poborem prądu, wysoką wydajnością i dużą wytrzymałością. Są przystosowane do użytkowania w różnych warunkach i zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa na drodze. Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem dostępnych produktów, a w razie pytań prosimy o kontakt.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas