Logotyp

Najważniejsze kwestie, o których musisz wiedzieć przy zmianie oświetlenia

Jednym z aspektów, o których musi pamiętać każdy kierowca, jest prawidłowe oświetlenie samochodu. Przepisy jasno regulują wymogi w tym zakresie: wskazują, które światła są obowiązkowe, jakie są rodzaje dopuszczalnego oświetlenia dodatkowego i jakie warunki ogólne musi spełniać oświetlenie pojazdu. Kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów, nie tylko narażają siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo, ale mogą też spodziewać się mandatu. Jeśli planujesz zmianę oświetlenia lub chcesz odświeżyć sobie przepisy w tym zakresie, zapraszamy do lektury.

Najważniejsze kwestie, o których musisz wiedzieć przy zmianie oświetlenia, Fristom

Rodzaje oświetlenia w samochodzie – co warto wiedzieć?

O czym należy pamiętać przy zmianie świateł? Warto zacząć od tego, jakie są rodzaje oświetlenia w samochodzie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia do obowiązkowych elementów oświetlenia pojazdów samochodowych należą światła:

 • mijania,
 • drogowe,
 • kierunkowskazów,
 • hamowania „stop”,
 • oświetlające tylną tablicę rejestracyjną,
 • pozycyjne przednie i tylne,
 • odblaskowe,
 • przeciwmgielne,
 • cofania,
 • awaryjne,
 • obrysowe.

W przypadku przyczep lista obowiązkowych świateł nieco się różni – obejmuje m.in. światła odblaskowe tylne trójkątne. Ponadto dopuszcza się wyposażenie pojazdu w dodatkowe światła, w tym m.in. światła jazdy dziennej.

Oświetlenie samochodu – przepisy

Wszelkie zmiany w oświetleniu samochodowym muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Regulacje prawne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze i są ściśle egzekwowane przez organy ścigania. Istotne jest m.in. zachowanie odpowiedniej regulacji wysokości świateł i poprawne ustawienie strumienia światła. Lampy nie mogą stwarzać niebezpieczeństwa na drodze w wyniku nieprawidłowego montażu czy regulacji.

Światła pojazdu powinny być zgodne z warunkami ogólnymi, które są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. Akt prawny wskazuje m.in., że:

 • światła tego samego rodzaju powinny mieć takie same właściwości świetlne i powinny być umieszczone symetrycznie względem podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu,
 • światła nie powinny oślepiać innych uczestników ruchu (wyjątek stanowią światła drogowe),
 • światła mijania powinny dawać wyraźną granicę światła i cienia.

Należy pamiętać, że wymiana świateł to jedno, ale wszelkie modyfikacje oświetlenia wymagają szczególnej ostrożności i znajomości przepisów. Właścicielom samochodów nie wolno np. przerabiać oryginalnych lamp ani używać niehomologowanych źródeł światła. Pojazd ze światłami bez homologacji nie przejdzie okresowego przeglądu – nie warto więc ryzykować.

Oświetlenie LED-owe do samochodu

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszy się oświetlenie LED-owe do samochodu. Wynika to z licznych zalet tej technologii – LED-y dają jasne światło, wyróżniają się długą żywotnością, a przede wszystkim są energooszczędne. Jeśli planujesz wymianę oświetlenia na LED w swoim pojeździe, musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 • jeśli Twoje auto nie było seryjnie wyposażone w LED-y, tylko np. żarówki halogenowe, montaż LED-ów będzie niezgodny z prawem,
 • oświetlenie LED samochodu musi spełniać te same warunki co inne źródła światła i mieć homologację,
 • w trakcie montażu LED-ów należy kierować się zaleceniami producenta,
 • lampy LED-owe muszą być odpowiednio dopasowane do rodzaju pojazdu.

Jeśli szukasz wysokiej jakości świateł LED, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jako producent lamp samochodowych możemy zaproponować Ci duży wybór produktów przeznaczonych do różnych pojazdów. Nasza oferta obejmuje takie artykuły jak lampa tylna, lampa ostrzegawcza czy lampy obrysowe. Zapraszamy!

Zmiana oświetlenia w samochodzie – podsumowanie

Samodzielna wymiana świateł w samochodzie jest jak najbardziej możliwa, wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dużo bardziej skomplikowane są wszelkie modyfikacje oświetlenia. Przykładowo: wymiana oświetlenia na LED-y, choć korzystna, nie zawsze jest zgodna z prawem. Przed podjęciem się wymiany lub modyfikacji oświetlenia warto więc dobrze zapoznać się z przepisami lub zasięgnąć porady fachowców.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas