Logotyp

Lampy przeciwmgielne a przepisy drogowe – co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, kiedy i jak włączyć światła przeciwmgłowe? Jest to oświetlenie, które jest przeznaczone do użytku w trudnych warunkach atmosferycznych takich jak poranne mgły, intensywne i częste opady deszczu. Ich głównym zadaniem jest poprawa widoczności i zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Warto pamiętać, że stosowanie lamp przeciwmgielnych jest ściśle regulowane przepisami.

Lampy przeciwmgielne a przepisy drogowe – co warto wiedzieć?, Fristom

Przepisy drogowe dotyczące lamp przeciwmgielnych

Kiedy więc włączamy światła przeciwmgielne? Lamp należy używać w określonych sytuacjach, kiedy:
oświetlenie drogi uniemożliwia widzenie lub w sytuacji gdy panują trudne warunki atmosferyczne: gęsta mgła, silny deszcz, śnieg, zamglenia,
– widoczność spadła poniżej 50 m, w okresie od zmierzchu do świtu.
Aby włączyć światła przeciwmgielne, należy przekręcić pokrętłem na manetce kierunkowskazów lub na panelu kontrolnym po lewej stronie deski rozdzielczej.

Jakie są wymagania techniczne dla lamp przeciwmgielnych?

Wyróżnia się różne typy lamp przeciwmgielnych. Lampy przeciwmgielne przednie muszą emitować kolor biały lub żółty, a tylne — kolor czerwony. Kąt oświetlenia nie może przekraczać 45 stopni, aby nie oślepiać innego kierującego pojazdem. Lampy przeciwmgielne przednie muszą być zamontowane na wysokości od 25 do 150 cm nad poziomem gruntu, a tylne — nisko nad drogą, od 25 do 100 cm. Ponadto muszą posiadać homologację i spełniać wymagania techniczne określone przez właściwe organy. Warto pamiętać, że wymagania dla lamp mogą ulec zmianie, dlatego przed montażem lub wymianą lamp należy sprawdzić aktualne przepisy prawa drogowego w celu uniknięcia ich naruszenia i konsekwencji z tym związanych.

Jakie konsekwencje grożą za złamanie przepisów dotyczących lamp przeciwmgielnych?

Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że kierowca może otrzymać mandat karny oraz punkty karne za niewłaściwe korzystanie z lamp, m.in.:

  • za używanie przednich świateł przeciwmgłowych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza,
  • za brak tylnych świateł przeciwmgłowych, które są obowiązkowe,
  • za złe użytkowanie lamp, które powodują oślepianie innych kierowców jadących z przeciwka.

Rodzaje lamp przeciwmgielnych

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje lamp przeciwmgielnych:

  • przednie: zwykle umieszczone na zderzaku lub w dolnej części nadwozia. 
  • tylne: umieszczone w dole tylnej części samochodu, służące do zwiększenia widoczności pojazdu dla innych kierowców w warunkach ograniczonej widoczności.
  • boczne: służące do oświetlania obszarów przy bokach pojazdu. Lampy przeciwmgielne boczne są stosowane przede wszystkim w pojazdach ciężarowych, autobusach oraz innych dużych pojazdach, ponieważ w takich pojazdach obszary przy bokach są trudne do oświetlenia za pomocą standardowych lamp samochodowych. Montowane są one najczęściej na słupkach bocznych lub są zintegrowane z obudową lusterka bocznego.

Korzystanie z lamp przeciwmgielnych

Używanie świateł zalecane jest tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. Jeśli nie ma mgły, deszczu czy innych niesprzyjających warunków atmosferycznych, kierowca nie może używać lamp przeciwmgielnych., Niewłaściwe użycie tego typu lamp może powodować dezorientację innych kierowców np. podczas wyprzedzania. Zbyt jasne światło może razić innych kierowców na drodze i wpłynąć na ich zdolność do prowadzenia pojazdu. Najczęstsze błędy popełniane podczas używania lamp przeciwmgielnych to używanie ich bez potrzeby, ustawianie lamp przeciwmgielnych zbyt wysoko lub zbyt nisko, brak świateł mijania, a także używanie lamp przeciwmgielnych, gdy widoczność się poprawia.

Bardzo ważną kwestią jest również to, aby sprawdzić czy lampy są prawidłowo ustawione.

Zalety i wady lamp przeciwmgielnych

Lampy przeciwmgielne poprawiają widoczność, doświetlają drogę i zwiększają poczucie bezpieczeństwa w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Są łatwe do włączenia i wyłączenia, co pozwala na szybkie dostosowanie do zmieniających się warunków drogowych Sięgając po produkty sprawdzonego producenta lamp samochodowych, mamy pewność, że posłużą one długo i bezawaryjnie. W ofercie firmy Fristom można znaleźć kilka modeli lamp przeciwmgłowych: 

  • okrągłe typu “hamburger” – FT-214 LED ze światłem pozycyjnym imitującym mikrokryształy oraz FT-111 LED z neonowym światłem pozycyjnym,
  • nowoczesne, niezwykle cienkie lampy przeciwmgielne, o grubości 30 mm – FT-223 LED oraz FT-123 LED, 
  • FT-400 LED – z przewodem lub ze złączem Super Seal.

Podsumowanie

Właściwe oświetlenie pojazdu osobowego lub ciężarowego pomaga uniknąć kolizji i wypadków. Każda lampa przeciwmgielna musi być zgodna z obowiązującym prawem, jej użycie powinno być dostosowane do warunków panujących na drodze. Właściwe korzystanie z lamp przeciwmgielnych może pomóc Ci w bezpiecznej jeździe w trudnych warunkach pogodowych. Jednak nieprawidłowe użycie lamp może zwiększyć ryzyko wypadku, dlatego zawsze korzystaj z nich ostrożnie i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Dodatkową pomocą może być też lampa ostrzegawcza z naszej oferty! 

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas