Logotyp

Lampy ostrzegawcze – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Do elementów oświetlenia, które są niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, należy m.in. lampa ostrzegawcza, czyli lampa przeznaczona do użytku przez pojazdy o specjalnym przeznaczeniu. Oświetlenie tego rodzaju znajduje zastosowanie przede wszystkim w karetkach, wozach strażackich i samochodach policyjnych, ale nie tylko. Jaką dokładnie funkcję pełnią lampy ostrzegawcze? Kto może ich używać? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Lampy ostrzegawcze – wszystko, co warto o nich wiedzieć, Fristom

Czym jest lampa ostrzegawcza? Jaką pełni rolę?

Lampa ostrzegawcza, często określana jako „kogut”, jest specjalnym rodzajem oświetlenia, służącym do wyraźnego oznaczania pojazdów specjalnych oraz uprzywilejowanych. Lampy tego rodzaju emitują intensywne światło w kolorze żółtym, czerwonym lub niebieskim. Ma to na celu ostrzeżenie innych uczestników ruchu drogowego o zbliżaniu się pojazdu, a w niektórych przypadkach – konieczności ustąpienia pierwszeństwa.

Oświetlenie ostrzegawcze ma szerokie zastosowanie. Lampa ostrzegawcza niebieska jest wykorzystywana do oświetlenia pojazdów uprzywilejowanych: ambulansów, wozów strażackich, radiowozów, a także pojazdów służby więziennej czy żandarmerii wojskowej. Barwa żółta jest zarezerwowana m.in. dla pojazdów służb drogowych, kombajnów i śmieciarek. Z kolei kolor czerwony służy do sygnalizowania przejazdu kolumny samochodów. Niezależnie od rodzaju światła, podstawową rolą lamp ostrzegawczych jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Lampy ostrzegawcze – co mówią przepisy?

Prawo o ruchu drogowym dokładnie reguluje, jakie pojazdy mogą korzystać ze świateł ostrzegawczych. Przepisy mówią m.in, że wszystkie pojazdy wykonujące na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne powinny wysyłać żółte sygnały błyskowe. Dotyczy to również pojazdów, które ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze mogą zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Przepisy jasno określają także, że światła ostrzegawcze w kolorze niebieskim są obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdów uprzywilejowanych.

Warto zwrócić też uwagę na treść art. 96 Kodeksu wykroczeń. Czytamy w nim, że posiadanie urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdów uprzywilejowanych w ruchu, które wysyłają sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych, podlega karze grzywny. Z kolei osoby, które używają takich sygnałów bez uprawnienia, podlegają karze grzywny lub aresztu. Podobnie jest w przypadku żółtych świateł – ich również nie można używać bez stosownych uprawnień.

Podczas wyboru lampy ostrzegawczej, należy upewnić się, że spełnia ona wszystkie wymagania prawne i posiada odpowiednie świadectwa homologacji. Ważne też, by oświetlenie miało dobrą jakość: było odporne na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zapewniało długą, bezawaryjną pracę. To ważne, ponieważ od sprawności świateł ostrzegawczych w pojazdach o specjalnym przeznaczeniu zależy bezpieczeństwo wielu osób, które uczestniczą w ruchu drogowym.

Lampy ostrzegawcze – wszystko, co warto o nich wiedzieć, Fristom

Jakie lampy ostrzegawcze są dostępne na rynku?

Istnieje wiele rodzajów lamp ostrzegawczych, które mają zróżnicowane funkcje i zastosowania. Przykładowo, w ofercie FRISTOM dostępne są światła w wersji kolorystycznej: żółtej, niebieskiej, z błyskiem pojedynczym, podwójnym lub rotacyjnym. Możemy też zaproponować klientom m.in. niezwykle mocne lampy ostrzegawcze stroboskopowe, które świecą bardzo wyrazistą barwą światła, skupioną i skierowaną w jednym kierunku. Nasz asortyment to wysokiej klasy lampy ostrzegawcze LED, które zapewniają dużą wydajność świetlną, niskie zużycie energii oraz długą żywotność świateł.

Lampa ostrzegawcza „kogut” – podsumowanie

Lampy ostrzegawcze pełnią kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Są przeznaczone dla pojazdów specjalnych, w tym pojazdów uprzywilejowanych należących do służb. Wybierając światła ostrzegawcze, należy kierować się funkcją, jaką mają pełnić, a także jakością wykonania. Ważne, by były niezawodne i dobrze widoczne, niezależnie od warunków na drodze. W razie wątpliwości dotyczących stosowania świateł ostrzegawczych warto sięgnąć do przepisów, które regulują, kto może korzystać z sygnałów błyskowych.

Jako producent lamp samochodowych możemy zaproponować klientom szeroki wybór świateł ostrzegawczych, w tym nowoczesnych lamp stroboskopowych. Każda lampa ostrzegawcza LED z naszej oferty posiada odpowiednią homologację, jest trwała i funkcjonalna. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas