Logotyp

Lampy obrysowe – czyli jak być widocznym i bezpiecznym na drodze?

Lampy obrysowe, czyli tzw. „obrysówki” są jednym z elementów zwiększających bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ten obowiązkowy rodzaj oświetlenia dokładnie wyznacza obrys różnego rodzaju pojazdów, takich jak – lawety, naczepy, przyczepy lub samochody ciężarowe. Zadaniem lamp obrysowych jest poprawa widoczności pojazdu po zmierzchu lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Ułatwiają one innym uczestnikom ruchu drogowego oszacowanie rzeczywistych gabarytów jadącego pojazdu.

Jakie lampy obrysowe wybrać do Twojego pojazdu?

Jedną z nowocześniejszych technologii, która poniekąd jest już standardem w branży oświetleniowej, jest technologia LED.
Jest ona najbardziej zaawansowaną i najszybciej rozwijającą się gałęzią przemysłu elektrycznego. Oferuje użytkownikom wiele korzyści.

Lampy obrysowe LED wyróżnia przede wszystkim energooszczędność, nowoczesny wygląd, a także niewymowna jakość. Ponadto charakteryzuje je długa żywotność, trwałość, wysoka efektywność działania oraz bezobsługowość. Ważną kwestią jest również to, że produkty LED są przyjazne dla środowiska naturalnego. Do ich produkcji nie są stosowane niebezpieczne substancje, takie jak na przykład rtęć.

Wybór odpowiedniej lampy obrysowej to gwarancja bezpieczeństwa na drodze.

W naszej ofercie dostępne są różne modele tego rodzaju oświetlenia, mające różne kształty i kolory.

Przednie lampy obrysowe mają kolor biały, tylne mają barwę czerwoną, a boczne barwę żółtą/pomarańczową. Można je zamontować na płaszczyźnie lub na orurowaniu pojazdu. Niektóre modele posiadają dodatkowy uchwyt kątowy, gumowy elastyczny wysięgnik lub funkcję kierunkowskazu.

Lampy obrysowe – czyli jak być widocznym i bezpiecznym na drodze?, Fristom

Kiedy stosować lampy obrysowe?

Czy trzeba mieć lampy obrysowe, planując podróż np. z naczepą? Przepisy prawa drogowego jasno stanowią, że jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdów, których szerokość przekracza 2,1 metra, są właśnie światła obrysowe LED. Niemniej, jeśli jesteś kierowcą starszego pojazdu, czyli takiego, który został zarejestrowany przed 1 stycznia 1986 roku, niezbędne oświetlenie przyczepy jest obowiązkowe dopiero w sytuacji, w której szerokość pojazdu będzie wyższa niż 2,7 metra.

Czy trzeba mieć obrysówki LED w pojazdach węższych? Według prawa nie jest to wymagane, jednak z uwagi na podniesienie poziomu bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem dodatkowego oświetlenia – warto w nie zainwestować bez względu na parametry naczepy, lawety itp. Obrysówki do przyczepy nie są związane z dużym wydatkiem, a modele z naszej oferty wyróżniają się wysoką trwałością, hermetyczną obudową i nowoczesnym wyglądem.

Światła obrysowe w pojeździe ciężarowym

Niezbędne oświetlenie ciężarówki określa dokładnie Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku znanej jako Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602), a także Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów (Dz.U. 2015 poz. 305). Lampy obrysowe w samochodzie ciężarowym są podzielone na grupy:

  • lampy obrysowe przednie – w kolorze białym
  • lampy obrysowe tylne – w kolorze czerwonym
  • światła pozycyjne boczne – w kolorze żółtym (dla pojazdów ciężarowych o długości powyżej 6 metrów).

Lampy obrysowe z naszej oferty są skonstruowane tak, aby spełniać wszystkie wytyczne ustanowione przez prawo. Możesz mieć pewność, że będą widoczne z odległości 300 metrów i wyższej. Kto powinien zamontować obrysówki? Każdy odpowiedzialny i zapobiegliwy kierowca, który chce mieć pewność, że jego pojazd będzie świetnie widoczny na drodze, bez względu na warunki atmosferyczne. Jako doświadczony producent lamp samochodowych oferujemy również elementy i akcesoria odblaskowe – niezbędne do zachowania widoczności w innych typach maszyn (np. budowlanych, rolnych).

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas