Logotyp

Lampy obrysowe – czy można montować je w aucie?

Jak myślisz, czy można montować lampy obrysowe w aucie? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak oczywista. Światła obrysowe LED są bardzo popularne i często wykorzystywane przez kierowców. Pełnią szereg kluczowych funkcji, bez których bezpieczna podróż po prostu nie byłaby możliwa. Jednak czy każde auto musi posiadać taki rodzaj oświetlenia? A może jest ono dedykowane jedynie do wybranego typu pojazdów? Odpowiedź na to i szereg innych pytań dotyczących obrysówek znajdziesz w artykule poniżej.

Czym są lampy obrysowe?

Zacznijmy od początku. Lampy obrysowe to dla wielu pojazdów niezbędny rodzaj oświetlenia. Z powodzeniem montowane są na przyczepach, lawetach i samochodach ciężarowych. Znajdziesz je w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych, ponieważ doświadczeni kierowcy wiedzą, że dla wielu aut stanowią wymagany element wyposażenia. Dzięki nim jazda jest bezpieczna. Ma to szczególne znaczenie nocą lub podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Lampy obrysowe po prostu ułatwiają podróżowanie. Są niezastąpione w sytuacjach, gdy kierowca musi zmienić pas ruchu lub skręcić w boczną drogę. Dzięki temu, że wyznaczają zewnętrzny obrys pojazdu, zwiększają komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

Co wyróżnia lampy obrysowe?

Za najważniejsze wyróżniki lamp obrysowych należy uznać fakt, iż:

  • Są trwałe i dają dużą moc świetlną.
  • Świetnie radzą sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Charakteryzują się dużą dostępnością i mnogością rodzajów.
  • Są łatwe w montażu.

Dzięki temu, że są małe i poręczne, łatwo je przechowywać i montować. Natomiast hermetyczna obudowa gwarantuje, że jest to produkt trwały i użyteczny.

Lampy obrysowe – czy można montować je w aucie?, Fristom

Po co montuje się lampy obrysowe?

Tak naprawdę z jednego powodu – chodzi o poprawę widoczności pojazdu! Bezpieczeństwo na drodze to priorytet. Z tego powodu większe auta, samochody ciężarowe i przyczepy muszą być dobrze oświetlone. Jeśli zadbasz o ten element, dasz innym użytkownikom ruchu drogowego szansę na łatwiejsze wyminięcie Twojego auta lub zachowanie prawidłowego odstępu na drodze.

Jakie korzyści dają lampy obrysowe w aucie?

Lampy obrysowe w aucie dają innym użytkownikom możliwość właściwej oceny sytuacji. Nocą lub podczas obfitych opadów deszczu, dopiero gdy dostrzeżesz gabaryty poruszającego się przed Tobą pojazdu, możesz określić czy jesteś w stanie go ominąć, czy nie. Warto też podkreślić, że oświetlenie obrysowe to obowiązkowy element wyposażenia niektórych samochodów ciężarowych i przyczep.  

Wiedząc, jak ważny jest to produkt, należy kupować lampy obrysowe LED u sprawdzonych, rzetelnych i wiarygodnych producentów. Jeśli szukasz lamp obrysowych, które spełnią wszystkie twoje potrzeby, jesteś w odpowiednim miejscu! Gwarantujemy, że tym, którzy potrzebują tego rodzaju oświetlenia, profesjonalnego wsparcia udzieli producent lamp samochodowych. W końcu lampy obrysowe LED, mogą być stosowane w różnego typu pojazdach.

Czy można montować lampy obrysowe w aucie?

Czy można użyć lamp obrysowych w aucie, skoro zazwyczaj montowane są na przyczepach lub samochodach ciężarowych? Lampy obrysowe służą do oświetlania krawędzi pojazdu w ciemnościach. Ze względu na to, że obrysowanie auta daje jasny sygnał innym kierowcom, że pojazd ma duży rozmiar, można z tego rodzaju oświetlenia korzystać w różnych przypadkach. Zwłaszcza w samochodach, których gabaryty są większe, mówimy już nie o możliwościach, a o wymaganiach prawnych.

Obrysówki LED bez problemu kupisz w sklepach motoryzacyjnych lub online. Najczęściej są dostępne jako samodzielne urządzenia lub jako elementy do montażu na istniejących już lampach. Sam montaż jest bardzo prosty. Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz je oddzielnie, trzeba dopasować je do konkretnego modelu samochodu. To naturalne, że wymiary i rozstaw otworów montażowych mogą się różnić w zależności od producenta. Wszelkich wyjaśnień udzielą Ci profesjonalni doradcy. Poza tym, co równie istotne, warto wiedzieć, że do dyspozycji masz lampy różnego typu, emitujące światło o różnej intensywności i barwie.

Lampy obrysowe a przepisy prawne

Powodem, dla którego na wielu pojazdach należy montować lampy obrysowe, jest dbałość o bezpieczeństwo kierowców. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury lampy obrysowe mogą być zamontowane na pojazdach jako para świateł obrysowych przednich i tylnych. Nie są one wymagane dla aut lekkich i małych. Jednak, w wielu przypadkach, stanowią kluczowe zabezpieczenie pojazdu, decydujące o jego widoczności. To oczywiste, że profesjonalne elementy i akcesoria odblaskowe są bardzo ważne. Mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. 

W Polsce obowiązują przepisy, które nakazują stosowanie lamp obrysowych w sytuacjach, gdy wielkość pojazdu przekracza określony wymiar (w niektórych przypadkach chodzi o szerokość od 1,8 m lub 2,1 m). W takich okolicznościach lampy te są niezbędne do zapewnienia widoczności, a więc bezpieczeństwa na drodze.

Jeśli szukasz profesjonalnych lamp obrysowych do swojego auta, przyczepy lub samochodu ciężarowego, napisz do nas. Z przyjemnością udzielimy Ci wsparcia!

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas