Logotyp

Lampy do przyczepy – przepisy

Niektórzy po wpisaniu frazy: „oświetlenie przyczepy przepisy” są zaskoczeni, że istnieje wiele rodzajów oświetlenia. To fakt, tych lamp jest naprawdę sporo. Czy każdy rodzaj oświetlenia jest wymagany? Jak ostatecznie powinno wyglądać oświetlenie przyczepy? Na jaki rodzaj świateł powinien zwrócić szczególną uwagę czujny kierowca? Odpowiedź w artykule poniżej.

Lampy do przyczepy przepisy

Każda przyczepa, która jest dopuszczona do ruchu, powinna spełniać określone normy i wymagania. Jednym z nich jest prawidłowe oświetlenie, dlatego lampy do przyczepki są tak bardzo ważne. Stanowią kluczowy element, który często ma decydujące znaczenie w kwestii bezpieczeństwa na drodze. Pojazd widoczny i dobrze oświetlony to pojazd bezpieczny. Podobnie wygląda sytuacja z przyczepami. Zawsze powinny być odpowiednio oświetlone. Regulacje, które szczegółowo określają, jak powinno wyglądać oświetlenie przyczepy, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

O jakim typie oświetlenia musisz pamiętać?

  • Kierunkowskazy – niby oczywistość, ale jakże ważna! Ten rodzaj oświetlenia pozwala na bezpieczne wykonywanie podstawowych manewrów. Jeśli chcesz, by inni zobaczyli, że skręcasz, pamiętaj o tym, by kierunkowskazy Twojej przyczepy były sprawne. Należy je regularnie kontrolować i wymieniać, gdy są uszkodzone.
  • Światła awaryjne – to one pozwalają innym pojazdom zachować odpowiedni dystans lub ominąć nas w przypadku nagłego zatrzymania, zwłaszcza w miejscu słabo oświetlonym. Prawidłowo działające światła awaryjne to podstawa.
  • Światła hamowania „stop” – to również jedno z najważniejszych rodzajów oświetlenia. Daje sygnał kierowcom z innych aut, że wykonujemy manewr zatrzymania. Są bardzo ważne. Pamiętajmy o ich regularnym sprawdzaniu i wymianie.
  • Oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej – również należy do wymaganego rodzaju oświetlenia pojazdu. Należy zwrócić również uwagę, czy tablica jest czytelna.
  • Światła pozycyjne przednie – ta regulacja dotyczy jedynie przyczep o szerokości 1,6 m lub więcej.
  • Pozycyjne tylne – powinny je posiadać wszystkie przyczepy.
  • Odblaskowe tylne trójkątne, przednie i boczne – są skierowane do każdego rodzaju przyczep.
  • Przeciwmgłowe tylne – to również obowiązkowy rodzaj oświetlenia w każdej przyczepie.
  • Cofania – dotyczą dwóch rodzajów przyczep – tych, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg i tych, które zarejestrowane zostały po raz pierwszy po 1 sierpnia 2009 roku.

O jakim rodzaju oświetlenia do przyczepki nie możesz zapomnieć?

Większość rodzajów oświetlenia znajdziesz powyżej. To ważne, by wszystkie elementy i akcesoria odblaskowe, lampy, kierunkowskazy itd. potraktować bardzo poważnie. Należy również pamiętać o tym, że lampy do przyczepy muszą być umieszczone w odpowiednim miejscu. Tu każdy szczegół ma znaczenie.

Jednak nawet jeśli zadbasz o każdy z wyżej wyszczególnionych rodzajów oświetlenia, nie możesz zapomnieć o tym, że bardzo ważne są również lampy obrysowe. Według tego samego rozporządzenia należy umieszczać je na przyczepach, których szerokość przekracza 1,8 m. To bardzo ważny rodzaj oświetlenia, które – jak sama nazwa wskazuje – już z oddali obrysowuje pojazd, dając innym uczestnikom ruchu drogowego szansę na prawidłowe zachowanie się podczas jazdy.

Szukasz wsparcia w doborze najlepszych i wytrzymałych lamp do Twojej przyczepy? Jako producent lamp samochodowych wiemy, jak zadbać o Twoje bezpieczeństwo. Napisz do nas – chętnie udzielimy Ci wsparcia.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas