Logotyp

Lampy cofania a przepisy ruchu drogowego – co musisz wiedzieć?

Światło cofania to obowiązkowy element wyposażenia pojazdów samochodowych. Umożliwia bezpieczne poruszanie się po drogach, a jego brak może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Co dokładnie mówią polskie przepisy na temat lamp wstecznych? Jakie konsekwencje grożą za nieprzestrzeganie regulacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Lampy cofania a przepisy ruchu drogowego – co musisz wiedzieć?, Fristom

Czym jest i jaką rolę pełni światło cofania?

Światło cofania (nazywane także światłem wstecznym) znajduje się z tyłu pojazdu i jest w białym kolorze. Pełni bardzo ważną funkcję – sygnalizuje innym uczestnikom ruchu drogowego zamiar wykonania manewru cofania. W momencie, gdy kierowca wrzuca bieg wsteczny, lampa automatycznie zapala się, wysyłając tym samym jasny komunikat o tym, w którą stronę będzie poruszał się pojazd. Dzięki lampom wstecznym pozostali uczestnicy ruchu drogowego mogą przygotować się do manewru, oszacować odległość od cofającego pojazdu i zachować odpowiedni dystans. To ważne pod kątem bezpieczeństwa na drodze – sprawne światła cofania ograniczają ryzyko kolizji i wypadków.

Które pojazdy muszą być wyposażone w światła cofania?

Przepisy dotyczące świateł są uregulowane przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z aktem prawnym do obowiązkowych świateł zewnętrznych w pojeździe samochodowym należą m.in. światła mijania, pozycyjne przednie i tylne, światła hamowania „stop” oraz światła awaryjne. Światła cofania również znajdują się na tej liście – stanowią obowiązkowy element wyposażenia pojazdów samochodowych (z wyjątkiem motocykli) i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg (dotyczy przyczep zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.).

Ile jest świateł cofania? Według przepisów jedno lub dwa. Co istotne, jeśli pojazd samochodowy posiada dwa światła cofania, oba powinny być sprawne.

Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów

Brak lub nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie grozi poważnymi konsekwencjami. W przypadku, gdy światło cofania jest niesprawne i dojdzie do kontroli, kierowca musi liczyć się z możliwością otrzymania mandatu, a nawet zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Według Prawa o ruchu drogowym policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może zatrzymać dokument m.in., jeśli uzna, że pojazd zagraża porządkowi ruchu. Warto pamiętać, że brak sprawnych świateł cofania może także skutkować problemami podczas badania technicznego.

Lampy cofania a przepisy ruchu drogowego – co musisz wiedzieć?, Fristom

Światła cofania – podsumowanie

Posiadanie sprawnych lamp cofania to kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drodze, a także obowiązek regulowany przepisami prawa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury każdy pojazd samochodowy z wyjątkiem motocykli musi być wyposażony w ten rodzaj oświetlenia. Warto pamiętać, że w celu zmniejszenia ryzyka wypadków, kolizji oraz dotkliwych kar ze strony służb, warto inwestować w jakość i regularnie kontrolować stan oświetlenia.

Jeśli chcesz kupić wydajne, ekonomiczne i trwałe światło cofania LED, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Fristom. Jako producent lamp samochodowych możemy zaproponować Ci wysokiej klasy produkty, które są zgodne aktualnymi standardami i posiadają odpowiednie świadectwa homologacji. Znajdziesz u nas również inne światła, takie jak lampa ostrzegawcza, lampa tylna czy lampy obrysowe. W razie jakichkolwiek pytań o asortyment zapraszamy do kontaktu – służymy fachowym doradztwem.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas