Logotyp

Jakie oświetlenie jest obowiązkowe w ciężarówce?

Prawidłowe oświetlenie ciężarówki to gwarancja bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dzięki niemu samochód ciężarowy jest lepiej widoczny na drodze i łatwiej można oszacować jego wielkość. Jest to szczególnie pomocne podczas jazdy w nocy. Dzięki wysokiej jakości lampom kierowca wyraźniej widzi też pokonywaną trasę niezależnie od aktualnie panujących warunków. 

Zgodnie z przepisami prawa, każdy pojazd musi być wyposażony w kilka rodzajów lamp. Część stosuje się do podwozia samochodu, a inne montowane są w kabinie i pozostałych częściach pojazdu. Dostępne są lampy w kolorze białym, pomarańczowym i czerwonym. Jest to niezbędna część wyposażenia każdego samochodu, nie tylko ciężarowego. Jaka jest ich rola? Jakie oświetlenie do ciężarówek jest obowiązkowe?

Jakie oświetlenie jest obowiązkowe w ciężarówce?, Fristom

Obowiązkowe oświetlenie ciężarówki

Przepisy wyraźnie określają jakie oświetlenie zewnętrzne niezbędne jest do poruszania się po drogach. Ma ono zagwarantować widoczność w czasie jazdy w ciągu dnia, nocy oraz podczas niesprzyjających warunków: podczas opadów deszczu i śniegu. Zaznaczają obecność pojazdu samochodowego na drodze, ale oświetlają również jego otoczenie. Poprawnie oświetlone ciężarówki są lepiej widoczne, co pozwala dostosować jazdę innym kierowcom. Najważniejsze są:

  • światła mijania — stosowane w ciągu dnia i w nocy, powinny być białe,
  • światła drogowe — określane jako „długie”, wspomagają światła mijania, gdy te są niewystarczające, są koloru białego,
  • światła pozycyjne — inaczej postojowe, światła pozycyjne boczne, słabsze od świateł do jazdy dziennej, ich biała barwa sygnalizuje lokalizację podczas postoju,
  • kierunkowskazy — w kolorze pomarańczowym, niezbędne do sygnalizowania innym użytkownikom drogi zamiaru wykonania manewru skrętu,
  • światła awaryjne — ich funkcję pełnią kierunkowskazy uruchamiane odrębnym przyciskiem,
  • światła hamowania — w kolorze czerwonym, znajdują się w tylnej części pojazdu,
  • światła cofania — białe, umiejscowione z tyłu pojazdu informują o zamiarze cofania,
  • światła przeciwmgielne przednie i tylne — oświetlają drogę w trudnych warunkach,
  • światła obrysowe — lampy obrysowe wpływają na lepszą widoczność samochodów i to dzięki nim możemy określić wielkość pojazdu. Tworzą obrys podwozia samochodu ciężarowego z kabiną.

Oświetlenie dodatkowe ciężarówek obejmuje między innymi oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dobierając odpowiednią moc lampy, sprawiamy, że numer rejestracyjny widoczny jest nawet z większej odległości. Popularne są też lampy robocze, a także oświetlenie wewnętrzne pojazdów i przyczepy. System lamp ma zapewnić bezpieczeństwo i widoczność wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. 

Lampy LED do ciężarówek 

Oświetlenie pojazdu to element bezpieczeństwa, na który kładzie się w tej chwili niezwykle duży nacisk. Brak jednej lampy, przepalona żarówka, a nawet źle ustawione światła oślepiające innych kierowców mogą skończyć się mandatem. Szybki rozwój technologii sprawia, że do wyboru jest coraz więcej systemów i źródeł światła. Tradycyjne żarówki wciąż chętnie stosowane są w światłach pozycyjnych czy migaczach. Jednak w nowszych pojazdach stosuje się już inne rozwiązania. Dzisiaj kierowcy mogą sięgnąć po oświetlenie LED do ciężarówek, które jest niezwykle ekonomiczne. Wyróżnia je zdecydowanie niższe zużycie energii elektrycznej (nawet o 85% w porównaniu do tradycyjnych żarówek), poza tym są bardziej odporne na zmiany temperatury, wilgoć i drgania. Światła mijania i światła do jazdy dziennej, przednie i tylne światła przeciwmgielne LED dają wyraźny strumień światła. Nie rażą i nie oślepiają innych. 

Producent lamp samochodowych oferuje wysokiej jakości systemy oświetleniowe, które odpowiednie są dla samochodów ciężarowych i przyczep. Dużym zainteresowaniem cieszą się obrysówki LED i żarówkowe, które wyznaczą zewnętrzny obrys pojazdu ciężarowego, lawety, przyczepy i naczepy. Montuje się je zarówno z przodu, z tyłu, jak i z boku pojazdu. Jest to też sposób na zwiększenie estetyki użytkowanego pojazdu. Dobrze dobrane lampy obrysowe zapewniają stylowy wygląd oraz bezpieczeństwo. Warto poświęcić więc chwilę na dobranie odpowiedniego modelu. Poza wyborem odpowiedniej lampy należy je też poprawnie zamontować, ale i zadbać o ich dobry stan. Nie wolno ich zakrywać, a także należy kontrolować ich czystość i regularnie serwisować.

Podsumowanie

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu obejmuje szereg lamp i świateł, które kierowca powinien stosować nie tylko od zmierzchu do świtu, ale i w ciągu dnia. Samochód ciężarowy wyposażony w światła, które są poprawnie ustawione i wyregulowane, jest bardziej widoczny nawet po zmroku. Jazda przebiega sprawniej, a kierowca odczuwa większy komfort. Opisane przez nas wymagane oświetlenie dotyczy pojazdów samochodowych i przyczep. Ciekawym przypadkiem są światła obrysowe montowane na ciężarówce. Powinny być widoczne, informują o kształcie i wielkości zbliżającego się pojazdu. Oświetlenie samochodowe to ważny temat i na bieżąco warto aktualizować wiedzę w związku ze zmieniającymi się przepisami w tym zakresie. 

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas