Logotyp

Jakie odblaski do przyczepki są wymagane przepisami?

Prawidłowe oświetlenie pojazdu i przyczepy jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Istotne jest m.in. to, jakie odblaski do przyczepki są wymagane przepisami. Ich brak może skutkować stworzeniem zagrożenia w ruchu drogowym, a także konsekwencjami prawnymi. W dzisiejszym wpisie przybliżamy temat prawidłowego oświetlenia przyczepy, odwołując się do aktualnych przepisów. Zapraszamy do lektury.

Oświetlenie przyczepy – co warto wiedzieć?

Znajomość przepisów dotyczących oświetlenia przyczepy jest ważna z kilku powodów, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo – zarówno kierowcy, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Prawidłowe oświetlenie sprawia, że przyczepa jest dobrze widoczna zarówno w dzień, jak i w nocy, również przy złych warunkach pogodowych i ograniczonej widoczności. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko kolizji oraz wypadków. Drugą kwestią jest zgodność z przepisami. Niedopełnienie obowiązków w zakresie prawidłowego oświetlenia przyczepy może doprowadzić do otrzymania mandatu. Warto więc dobrze orientować się w tym zakresie.

Oświetlenie przyczepy regulują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z treścią aktu prawnego każda przyczepka musi być wyposażona w światła kierunkowskazu, światła awaryjne, światła STOP, światła pozycyjne tylne, lampy przeciwmgłowe tylne oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej. Niektóre przyczepy – o określonych wymiarach i dopuszczalnej masie całkowitej – muszą też posiadać dodatkowe światła, na przykład lampy obrysowe przednie i tylne czy lampy pozycyjne boczne. Ważną kwestią są również światła odblaskowe. Co na ich temat mówi rozporządzenie?

Jakie odblaski do przyczepki są wymagane przepisami?, Fristom

Jakie odblaski do przyczepki są obowiązkowe?

Ze wspomnianego wcześniej Rozporządzenia Ministra Infrastruktury jasno wynika, że każda przyczepka musi posiadać światła odblaskowe. Dokładnie chodzi o:

  • światła odblaskowe tylne trójkątne,
  • światła odblaskowe przednie,
  • światła odblaskowe boczne.

Dlaczego to takie ważne? Choć odblaski samochodowe nie są samodzielnym źródłem światła, skutecznie przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wynika to ze sposobu ich działania. W wyniku oświetlenia światłami innych pojazdów elementy odblaskowe zaczynają świecić światłem odbitym. Ich montaż z przodu, z tyłu i z boku przyczepy w znacznym stopniu poprawia jej widoczność na drodze. To korzystne zarówno dla innych kierowców, jak i pieszych czy rowerzystów.

Wybór odpowiednich świateł odblaskowych

Jakie odblaski do przyczepki kupić? Decydując się na zakup świateł i elementów odblaskowych, warto kierować się przede wszystkim jakością produktu. Fristom, jako wiodący producent lamp samochodowych, oferuje klientom wysokiej klasy odblaski, wykonane z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Światła są trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych i wstrząsy. Zapewniają bardzo dobrą widoczność nawet w trudnych warunkach, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Nasze produkty odblaskowe są dostępne w różnych wariantach i wersjach kolorystycznych. Posiadamy także szeroki wybór innych świateł samochodowych, w tym nowoczesne oświetlenie LED. W razie pytań lub wątpliwości w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań zapraszamy do kontaktu.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas