Logotyp

Jakie lampy wybrać do maszyn rolniczych?

Maszyny rolnicze, jak i inne pojazdy powinny być odpowiednio oświetlone. Jakie lampy LED do ciągnika lub traktora będą najlepsze? Jaką pełnią funkcję? Na co zwrócić uwagę podczas dobierania oświetlenia do ciągnika rolniczego? Podpowiadamy, jak właściwie przygotować taką maszynę do pracy, jeśli chodzi o wybór oświetlenia i tym samym zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi pojazdu, jak i pozostałym osobom uczestniczącym przy wykonywaniu prac w rolnictwie.

Mówiąc o oświetleniu maszyn i urządzeń rolniczych, zazwyczaj mamy na myśli lampy robocze, lampy ostrzegawcze, lampy tylne i światła do jazdy dziennej. To bardzo ważne elementy  wyposażenia pojazdów wykonujących pracę w sektorze rolniczym. Wspomniane rodzaje lamp zapewnieniają odpowiednią widoczność i komfort pracy w różnych, nawet niekorzystnych warunkach.

Jakie lampy wybrać do maszyn rolniczych?, Fristom

Oświetlenie robocze do ciągników

W przypadku maszyn rolniczych takich jak ciągniki, traktory czy kombajny oświetlenie pełni dwie ważne funkcje. Tak jak w przypadku innych pojazdów poprawia widoczność na drodze, również w trudniejszych warunkach: podczas intensywnych opadów deszczu czy w nocy. Jednak jego zadaniem jest również poszerzenie obszaru roboczego. Odpowiednio ustawione lampy rzucają dużo światła na miejsce przed maszyną, zapewniając w ten sposób lepszą widoczność, dzięki czemu, można bezpiecznie używać tego typu maszyn również po zmierzchu. Przy wyborze oświetlenia należy wziąć pod uwagę oba te aspekty.

Oświetlenie do maszyn i urządzeń rolniczych wyposażone jest zazwyczaj w standardowe żarówki lub światła LED. O ile te pierwsze wciąż cieszą się dużą popularnością i długą historią, coraz częściej sięgamy jednak po nowoczesną technologię LED. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest ona o wiele bardziej wydajna, ekonomiczna, a także co ważne dla coraz większej ilości użytkowników, ekologiczna. Zastanawiasz się, dlaczego i jakie lampy LED do traktora i innych maszyn rolniczych wybrać? Czym się kierować skoro na rynku dostępne jest tyle opcji? Warto wspomnieć, że lampy LED do ciągnika pobierają znacznie mniej energii elektrycznej. Lampy przednie do ciągników rolniczych LED dają jasne nieco chłodne światło i generują jedynie minimalne ciepło. Świetnie oświetlają drogę i obszar roboczy, nie męcząc przy tym wzroku i nie oślepiając innych kierowców.

Jakie lampy robocze do ciągnika?

Maszyny rolnicze poddawane są dość intensywnej eksploatacji, dlatego tak naprawdę wszystkie ich części powinny charakteryzować się większą trwałością. Nie inaczej jest w przypadku elementów oświetlenia. Lampy robocze LED do ciągników i innych maszyn należy kupować u doświadczonych sprzedawców i producentów. Wtedy mamy większą pewność, że mają one niezbędną homologację, spełniają normy oraz dzięki temu są bardziej odporne na uszkodzenia, oraz działanie wody i innych płynów. Dlaczego jest to takie ważne? Tego typu pojazdy często mają kontakt z błotem, kurzem, środkami i preparatami chemicznymi takimi jak na przykład nawozy. Lampa powinna być odporna na tego typu czynniki.

Wybierając konkretny rodzaj oświetlenia do maszyny, zastanów się również, czy będziesz pracować na niej tylko w dzień, czy również w nocy, samemu czy w towarzystwie innych pojazdów. Każdy z tych wariantów sprawia, że inaczej należy  dobrać moc i natężenie światła, aby nie oślepiać innych, a jednocześnie dooświetlić wystarczająca ilość obszaru roboczego. Wpłyniemy w ten sposób na komfort wykonywanej pracy. 

Kluczowym rodzajem oświetlenia maszyn i urządzeń są też lampy ostrzegawcze. Są dostępne aż w trzech trybach pracy błysku: 

  • błysk pojedynczy,
  • błysk podwójny – wersja DF,
  • błysk rotacyjny – wersja RO.

Wytrzymałe, nowoczesne lampy ostrzegawcze są wykonane z najwyższej jakości materiałów, gwarantujących wieloletnie i bezawaryjne użytkowanie.

Podsumowanie

Oświetlenie robocze ciągnika i innych maszyn rolniczych powinno być przemyślane i dostosowane do warunków, w jakim pojazd będzie używany. Lampy podobnie jak w przypadku innych pojazdów, muszą oświetlać drogę, ale również i miejsce, w którym będą prowadzone prace. Należy o tym pamiętać, wybierając oświetlenie dla siebie.

Fristom to producent lamp samochodowych, który wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, dostarcza im funkcjonalnych rozwiązań w kwestii oświetlenia samochodów ciężarowych, pojazdów specjalnych oraz wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń, w tym rolniczych. Decydując się na jeden typ lamp, można zainwestować w zestawy oświetleniowe w wersji żarówkowej lub LED. Na uwagę zasługują na przykład:

Firma Fristom jest też jedynym producentem oferującym gotowe systemy oświetlenia do przyczep.

Oprócz wysokiej jakości oświetlenia, w Fristom zakupisz wiązki elektryczne do przyczepy, dopasowane do indywidualnych wymagań Klienta, wyposażone w innowacyjne złącze Bajonet.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas