Logotyp

Jakie dodatkowe oświetlenie można zamontować w samochodzie?

Oświetlenie samochodowe to jeden z kluczowych czynników, który wpływa na widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Jakie oświetlenie pojazdu można zastosować? W pojazdach użytkowych obowiązkowym rodzajem oświetlenia są na przykład lampy ostrzegawcze, czyli tzw. „koguty”. Te o żółtej barwie montuje się na śmieciarkach, pojazdach asenizacyjnych, kombajnach, ciągnikach, walcach, pojazdach pomocy drogowej. Lampy ostrzegawcze o niebieskiej barwie światła są obowiązkowe w pojazdach uprzywilejowanych (ambulans, radiowóz, wóz strażacki). W ofercie firmy FRISTOM, oprócz tradycyjnych ”kogutów”, dostępne są także stroboskopowe lampy ostrzegawcze, emitujące bardzo mocne i wyraźne światło. A co ze zwykłymi pojazdami osobowymi lub ciężarowymi? Czy lampy do samochodu muszą spełniać jakieś normy? Czy można je dowolnie łączyć i umieszczać gdzie chcemy?

Podświetlanie wybranych elementów samochodu może wyglądać efektownie, ale niekoniecznie będzie zgodne z prawem. Trzeba pamiętać, że w przypadku wielu pojazdów nadmierne oświetlenie może być niebezpieczne. Zbyt intensywne światło, czy też lampa zamontowana w złym miejscu lub pod nieodpowiednim kątem może oślepiać innych kierowców. Czy dodatkowe oświetlenie LED do samochodu to dobry wybór? Jakie oświetlenie dodatkowe zamontować do samochodu, aby było zgodne z przepisami?

Oświetlenie do samochodu – o czym warto wiedzieć?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że to, które oświetlenie samochodowe jest obowiązkowe, decyduje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Tutaj znajdziemy informację, że w aucie dopuszczone są:

 • światła drogowe,
 • światła mijania,
 • światła przednie przeciwmgielne,
 • światła tylne przeciwmgielne,
 • światła cofania,
 • światła przednie pozycyjne,
 • światła tylne pozycyjne,
 • światła przednie kierunku jazdy,
 • światła kierunku jazdy boczne,
 • światła do jazdy dziennej,
 • światła przednie/tylne obrysowe,
 • światła odblaskowe przednie białe,
 • światła odblaskowe tylne czerwone,
 • lampy doświetlające zakręty.

Oznacza to, że jeśli Twój model pojazdu nie ma fabrycznie zamontowanych któryś z tych świateł w odpowiedniej ilości, możesz na własną rękę zamontować brakujące lampy. Poprawisz w ten sposób swoje pole widzenia na drodze i widoczność samego pojazdu. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach. Dodatkowe oświetlenie LED w samochodzie powinno być odpowiednio dobrane.

Jakie oświetlenie dodatkowe do samochodu wolno zainstalować?

Oświetlenie dodatkowe samochodu musi spełniać szereg wymogów technicznych określonych przepisami. Lampy do każdego pojazdu muszą mieć homologację, która powinna znajdować się w widocznym miejscu nie tylko na opakowaniu, ale i na samej obudowie reflektora. Należy także zwrócić uwagę na poprawny montaż oświetlenia.

Dodatkowe lampy do samochodu muszą być również odpowiednio zamontowane. Nie mogą znajdować się zbyt blisko krawędzi pojazdu, za nisko ani za wysoko. Jeśli w aucie są dwie lampy określonego rodzaju montujemy je parami. Producent lamp samochodowych dba o ich właściwe oznakowanie i dodaje instrukcję montażu, a nawet służy pomocą w doborze odpowiedniego modelu lamp do pojazdu. Jakie oświetlenie dodatkowe do samochodu wybierane jest najczęściej? Przede wszystkim światła do jazdy dziennej, lampy tylne, przeciwmgielne, lampy obrysowe i odblaskowe.

Za dodatkowe oświetlenie LED w samochodzie uznać można również oświetlenie wnętrza samochodu. Dzięki niemu poprawiamy widoczność wewnątrz kabiny, co wpływa choćby na komfort w trakcie postojów. Takie dodatkowe lampy mogą być montowane również w skrzyni ładunkowej, przyczepach, w których przewożone są zwierzęta czy kamperach.

Podsumowanie

Już wiesz, jakie oświetlenie dodatkowe zamontować do auta, aby spełniało swoją funkcję i poprawiło bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wybierając oświetlenie sięgaj tylko po produkty od sprawdzonych sprzedawców, aby mieć pewność co do jakości i wytrzymałości wybranych artykułów. Upewnij się również, że lampy montowane są zgodnie z przepisami, aby uniknąć wysokiego mandatu i odebrania dowodu rejestracyjnego. Unikaj podświetlenia podwozia, anteny, kół czy spryskiwaczy, co jest niezgodne z prawem.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas