Logotyp

Dopasowanie oświetlenia do pojazdu – poradnik dla każdego kierowcy

Oświetlenie samochodowe to jeden z ważnych czynników wpływających na widoczność i bezpieczeństwo na drodze. W tym poradniku omówimy różne rodzaje oświetlenia, zwrócimy uwagę na przepisy dotyczące montażu dodatkowego oświetlenia w pojazdach, oraz podzielimy się wskazówkami, które pomogą dobrać odpowiednie oświetlenie do Twojego pojazdu. Zachęcamy do lektury!

Dopasowanie oświetlenia do pojazdu – poradnik dla każdego kierowcy, Fristom

Oświetlenie samochodowe – rodzaje 

Oświetlenie samochodowe może być podzielone na wiele kategorii, zależnie od jego funkcji. Jednak do najczęściej wykorzystywanych rodzajów oświetlenia samochodowego zaliczamy:

  • Światła mijania i drogowe – podstawowe oświetlenie, które jest obowiązkowe we wszystkich pojazdach. Światła mijania używane są do jazdy w nocy, jak i w ciągu dnia.  Pomagają zwiększyć  bezpieczeństwo w trudnych warunkach pogodowych. Światła drogowe zapewniają lepszą widoczność na dłuższy dystans.
  • Światła przeciwmgielne – pomagają w sytuacjach, gdy widoczność jest ograniczona przez mgłę, deszcz lub śnieg. Istnieją światła przeciwmgielne przednie i tylne.
  • Światła cofania – służą do oświetlania obszaru za pojazdem i ułatwienia cofania, zwłaszcza w nocy.
  • Światła pozycyjne – są włączane w ciągu dnia. Mają zwiększyć widoczność pojazdu.
  • Światła kierunkowskazu – informują innych kierowców o zmianie kierunku jazdy.
  • Światła obrysowe – montowane na zewnętrznych konturach pojazdu lub przyczepy, pomagają w zwiększeniu widoczności w dzień i w nocy.
  • Odblaski – światła, które odbijają światło innych pojazdów, zwiększające widoczność samochodu.

Oświetlenie dodatkowe w pojeździe

Kierowcy czasami decydują się na zamontowanie dodatkowego oświetlenia w swoich pojazdach, aby zwiększyć widoczność na drodze i poprawić bezpieczeństwo. Jednak istnieją pewne przepisy, które trzeba przestrzegać podczas montażu nowego oświetlenia. Przede wszystkim dodatkowe lampy muszą mieć homologację, co oznacza, że zostały one przetestowane i spełniają określone standardy jakości. Homologacja powinna być widoczna na obudowie reflektora. Ważne jest, aby były też właściwie zamontowane. Nie mogą znajdować się zbyt blisko krawędzi pojazdu, ani za nisko, ani za wysoko. Należy też pamiętać o zgodności lamp z obowiązującymi przepisami. Nadmierna ilość oświetlenia lub źle umieszczone lampy mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych kierowców!

Oświetlenie LED samochodowe

Oświetlenie LED-owe samochodowe stało się bardzo popularne w ostatnich latach, zarówno w oświetleniu głównym, jak i w oświetleniu dodatkowym pojazdów. Oświetlenie LED jest energooszczędne, trwałe i oferuje wyjątkowo jasne światło. Jeśli rozważasz zamontowanie oświetlenia LED w swoim pojeździe, pamiętaj, że również musi ono spełniać te same przepisy co tradycyjne źródła światła. Szukaj lamp LED z homologacją i zawsze przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących montażu i zasilania. Znajdziesz je w naszej ofercie!

Wybierając oświetlenie LED samochodowe dla swojego pojazdu, musisz  też wziąć pod uwagę swoje potrzeby i rodzaj pojazdu. Inne oświetlenie samochodowe będzie potrzebne dla przyczepy, inne dla ciągnika, a jeszcze inne dla pojazdów dostawczych i osobowych. Pamiętaj też, że oświetlenie główne powinno być zawsze w pełni sprawne, a dodatkowe lampy należy wybierać ostrożnie.

Oświetlenie samochodowe jest kluczowym elementem bezpieczeństwa na drodze. Wybierając oświetlenie do swojego pojazdu, upewnij się, że jest ono zgodne z przepisami i jest homologowane. Oślepianie innych kierowców i nieprawidłowy montaż lamp są nie do zaakceptowania. Wysokiej jakości oświetlenie LED samochodowe z oferty Fristom pozwoli Ci cieszyć się komfortową , bezpieczną i zgodna z przepisami jazdą. Jako doświadczony producent lamp samochodowych oferujemy duży wybór  różnego rodzaju oświetlenia w tym  światła do jazdy dziennej, koguty ostrzegawcze, czy produkty takie jak np. lampa tylna.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas