Logotyp

Czym są lampy obrysowe?

Wielu kierowców zastanawia się, czym są lampy obrysowe. Zazwyczaj nawet Ci, którzy samochodami interesują się jedynie amatorsko, bez problemu wskazują poszczególne typy oświetlenia. W końcu znajomość podstawowych lamp i typów oświetlenia pojazdu to podstawa – ważna dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. W tym artykule rozwiejemy mity na temat obrysówek. Jeśli chcesz wiedzieć, czemu stanowią niezbędny rodzaj oświetlenia niektórych pojazdów, zapraszamy do lektury.

Czym są obrysówki?

Lampy obrysowe, potocznie przez wiele osób określane jako obrysówki, zazwyczaj montowane są na przyczepach lub lawetach samochodowych. Znajdziesz je także na różnego typu samochodach ciężarowych, których szerokość sięga ponad 2,1 metra.

Ich najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie zewnętrznego obrysu auta. Z tego powodu instalowane są na każdej stronie pojazdu:

  • z przodu,
  • z tyłu,
  • po bokach.

Do czego służą lampy obrysowe?

Wyobraź sobie, że wyruszasz w trasę nocą. Pada deszcz, jest ponuro i widoczność na drodze jest mocno ograniczona. Kiepskie warunki atmosferyczne nie ułatwiają Ci sprawy. Wreszcie widzisz przed sobą jakiś pojazd. Jeśli jest niewielki – tak jak Twoje auto osobowe – gdy tylko będziesz tego potrzebować, wyminiesz go bez większych problemów. Pamiętaj, by zawsze wykonywać manewry tego typu z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Jednak jeśli towarzyszące Ci na drodze auto jest większych rozmiarów, ma naczepę lub lawetę – jak w takich okolicznościach określisz jego rozmiar? Oczywiście dzięki odpowiednio dobranym obrysówkom. Dlaczego?

  • To właśnie lampy obrysowe ułatwiają kierowcom szybką ocenę wielkości omijanego pojazdu.
  • Zwiększają widoczność na drodze, dzięki czemu bezpośrednio wpływają na komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

Lampy obrysowe LED – wyróżniki

Dobre lampy obrysowe LED charakteryzują się wysoką jakością wykonania i długim okresem użytkowania. Są wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Oczywiście ich głównym zadaniem jest poprawa widoczności na drodze. Jednak, mimo czysto użytkowej funkcji, mogą jednocześnie stanowić nowoczesną ozdobę auta. Najnowsze modele są estetyczne i wytrzymałe.

Do najważniejszych wyróżników lamp obrysowych LED należy zaliczyć:

  • dużą moc świetlną, dzięki temu emitują światło o odpowiedniej intensywności i mocy;
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym wstrząsy, wilgoć itp.;
  • szeroki wybór lamp obrysowych o różnym kształcie i kolorze – od białego po czerwony, żółty lub pomarańczowy.

Bardzo ważne jest, by elementy i akcesoria odblaskowe były wykonane z materiałów gwarantujących ich wysoką jakość i trwałość. Lampy obrysowe LED, chociażby dzięki hermetycznej obudowie, spełniają te kryteria – dzięki temu mogą służyć nam przez długie lata, niezawodnie pełniąc swoje funkcje.

Nie oszukujmy się – każdy producent lamp samochodowych wie, że najwyższa jakość oświetlenia pojazdu to priorytet, który należy traktować poważnie. Dobra widoczność na drodze to podstawa bezpieczeństwa. To – bez wątpienia – powinno być brane pod uwagę przy wyborze akcesoriów samochodowych. Warto więc wiedzieć, czym są lampy obrysowe LED i dlaczego w niektórych typach pojazdów są niezbędnym wyposażeniem auta.

Czym są lampy obrysowe?, Fristom
Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas