Logotyp

Bezpieczeństwo na drodze: kiedy używać świateł do jazdy dziennej?

Nowe modele samochodów są wyposażone nie tylko w światła mijania, ale również światła do jazdy dziennej. Kiedy można ich używać? Warto wiedzieć, co na ten temat mówią przepisy, ponieważ nieprawidłowe oświetlenie pojazdu może prowadzić do konsekwencji prawnych oraz zagrożenia na drodze. Jak uniknąć błędów w tym zakresie? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym są światła do jazdy dziennej i kiedy można z nich korzystać – bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Czym są światła do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej to stosunkowo nowy rodzaj oświetlenia samochodowego, przeznaczony do jazdy wyłącznie w ciągu dnia. Zgodnie z Dyrektywą 2008/89/WE, od 2011 roku wszystkie nowe modele samochodów (o dopuszczalnej masie do 3,5 t) muszą być obowiązkowo wyposażone w światła tego rodzaju. Ma to na celu poprawę widoczności pojazdów, a co za tym idzie – zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Światła do jazdy dziennej w określonych przypadkach stanowią alternatywę dla świateł mijania. Co istotne, mają od nich niższą moc i są dużo bardziej energooszczędne. Nowoczesne światła do jazdy dziennej są bardzo wygodne w użytkowaniu. Włączają się automatycznie po przekręceniu kluczyka w stacyjce, a w momencie włączenia świateł mijania, samoczynnie się wyłączają.

Bezpieczeństwo na drodze: kiedy używać świateł do jazdy dziennej?, Fristom

Światła do jazdy dziennej – kiedy używać?

Sposób korzystania ze świateł do jazdy dziennej różni się w zależności od państwa UE. Niektóre kraje nakładają na kierowców obowiązek korzystania w dzień z lamp tego rodzaju, w innych nie jest to wymagane przepisami. A jak jest w Polsce? Kiedy można używać świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania, a kiedy nie należy tego robić? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w art. 51 Prawa o ruchu drogowym – Zasady używania świateł mijania, do jazdy dziennej, drogowych i przeciwmgłowych. Czytamy w nim, że „w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej”. Przepis jasno wskazuje więc, że ze świateł do jazdy dziennej można korzystać tylko w określonych warunkach. Co więcej, wynika z niego, że kierujący nie mają takiego obowiązku.

Dlaczego znajomość przepisów w tym zakresie jest ważna? Przede wszystkim pozwala to uniknąć sytuacji, w której kierowca pojazdu korzysta ze świateł do jazdy dziennej w warunkach ograniczonej widoczności, np. gdy pada deszcz, lub w nocy. To niebezpieczne – samochód nie jest wtedy wystarczająco dobrze widoczny i może stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym. Prawidłowe korzystanie z oświetlenia jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa na drodze.

Kiedy można używać świateł do jazdy dziennej? Podsumowanie

Każda osoba kierująca pojazdem powinna wiedzieć, jakich świateł używać w dzień, a jakich w nocy – w różnych warunkach. Nie tylko ze względu na ryzyko konsekwencji prawnych, ale również pod kątem bezpieczeństwa, swojego i innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku świateł do jazdy dziennej najważniejsza jest ocena aktualnych warunków, a konkretnie przejrzystości powietrza. Kiedy widoczność jest dobra, można używać ich zamiast świateł mijania.

Jeśli chcesz kupić nowoczesne, energooszczędne światła do jazdy dziennej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą FRISTOM. Jako ceniony producent lamp samochodowych możemy zaproponować Ci trwałe, odporne na uszkodzenia światła LED spełniające najwyższe standardy jakości. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem, a w razie pytań prosimy o kontakt.

Fristom

FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k. to firma o rodzinnych tradycjach, zajmująca się produkcją oświetlenia i wiązek elektrycznych dla branży Automotive. Początki działalności Firmy sięgają wcześniejszego pokolenia a pod obecną nazwą „FRISTOM Spółka z o.o. Sp. k.” działa na rynku już od 1995 roku. Dostarczamy lampy LED i żarówkowe do samochodów, maszyn i pojazdów rożnych marek. Współpracujemy z producentami oraz hurtownikami.

Kontakt

ul. Przemysłowa 5
86-014 Sicienko
woj. kujawsko-pomorskie, Polska

Pełny kontakt

Obserwuj nas